23 Ekim 2011 Pazar

Van depremi - Van Depreminin şiddeti 7.2

Van depremi - Van Depreminin şiddeti 7.2  (ölü ve yaralı sayıları)

23 ekim 2011 Van depreminden son dakika gelişmeler ve son haberler. Van'da yerin 5 km altında 7.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün merkeze bağlı Tabanlı köyü olduğu bildirildi.


Bitlis Devlet Hastanesi'ne sevk edilen hasta sayısı 20'ye yükseldi
Van'daki depremin ardından Erciş ilçesinde yaralanan vatandaşlardan 20'si, Bitlis Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Aralarında 3 kişinin ağır yaralı olduğu, diğer kişilerin ise hafif yaralandığı belirtildi.
    Ambulans ve özel araçlarla hastaneye ulaştırılan yaralılar, alarm durumunda olan hastane personeli tarafından ameliyata alındı. Bitlis Devlet Hastanesi’nin bütün personeli, muhtemel yaralılar için hastanede hazır bekliyor.
Erciş Devlet Hastanesi'nde 50 ölü, 405 yaralı var
Van’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin en çok etkilediği Erciş ilçesi, adeta enkaza dönüşmüş durumda. Devlet hastanesinde 50 ölü, 405 yaralı var.
    Yakınlarının sağlık durumu hakkında bilgi almak isteyen binlerce kişi, hastane önünde toplandı. Odalar yeterli olmadığı için çok sayıda yaralı bahçede tedavi ediliyor. Sağlık durumu ağır olan yaralılar, ambulanslarla çevre il ve ilçelere gönderiliyor
Van'da yerin 5 km altında 7.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün merkeze bağlı Tabanlı köyü olduğu bildirildi.
Doğu ve Güneydoğu'da saat 13.50 sıralarında deprem meydana geldi. Merkez üssünün Van olduğu belirlenen 6.6 büyüklüğündeki deprem, Muş, Batman ve Diyarbakır'da da hissedildi.
Ardahan'daki deprem Kars'ta da hissedildi.
Depremin merkez üssünün merkeze bağlı Tabanlı köyü olduğu bildirildi.  Merkez üssü Ardahan ili olan saat 13.46'daki deprem Kars'ta da hissedildi.
4.0 büyüklüğündeki depremde şu an herhangi bir can veya mal kaybının olmadığı belirtildi.
Van'daki deprem Batman’da da hissedildi, Van'da meydana gelen deprem sebebiyle paniğe kapılan vatandaşlar kendini dışarı attı. Kentte büyük korkuya neden olan sarsıntı sonrası ilk bilgilere göre ölü veya yaralı olmadığı belirtildi
Deprem Muş’ta 2 camiyi minaresiz bıraktı
Merkez üssü Van olan ve Muş, Batman Diyarbakır gibi illerde hissedilen 6.6 büyüklüğündeki depremden ötürü Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Sarıpınar beldesi ve Adıvar köyünde bulunan camilerin minarelerinin yıkıldığı öğrenildi.
Bulanık Kaymakamı Ferit Görükmez, Sarıpınar beldesinde ve Adıvar köyünde bulunan camilere ait 2 minarenin yıkıldığını söyleyerek, ilçedeki diğer belde ve köylerde herhangi bir sıkıntı olup olmadığını araştırdıklarını kaydetti.
Depremin şiddetinden ötürü köylerde bulunan toprak damlı evlerde sıkıntı olabileceğini belirten Kaymakam Görükmez ilerleyen saatlerde daha net sonuçlar elde edeceklerini vurguladı.
Iğdır'da sarsıntı vatandaşı sokağa döktü
Deprem sebebiyle paniğe kapılan vatandaşlar kendini dışarıya attı. Depremden korkan vatandaşların iş yerlerinin ve evlerinin önünde bekledikleri görüldü. İş yeri Sahibi Bülent Mutlu, "Elektrik dükkanımda oturuyordum bir anda başım dönmeye başladı. Hiç deprem olduğu aklıma gelmedi. Avizelerin çok sallandığını görünce kendimi dışarı attım hale çok korkuyorum.” dedi. 
Merkezi, Van'ın Tabanlı köyünde meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremin bölgede büyük yıkımlara neden olması nedeniyle Erzurum Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği, bölgeye kurtarma ekipleri göndermek için hazırlık başlattı.
Kızılay Erzurum Bölge Müdürlüğü de Van'a çadır, soba, battaniye göndermek için alarma geçti. Bu arada, İzmir-Van seferini yapan Sun Expres'e ait yolcu uçağı da Van'daki artçı depremlerin devam etmesi ve pistin hasar görmüş olabileceği nedeniyle Erzurum'a iniş yapma kararı aldı.

Erzincan'da temaslarda bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ da karayoluyla Van'a geçti. Erzurum İl Kriz Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre il genelinde herhangi bir yıkım ya da can kaybının olmadığı bildirildi.
Van'da meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem, il merkezinin yanı sıra özellikle Erciş ve Muradiye ilçelerinde etkili oldu. İlk belirlemelere göre, 3 kişi hayatını kaybetti, 80 kişi yaralandı. Van ve Erciş’te elektrikler kesildi.  Alınan bilgilere göre, özellikle Erciş’te ciddi hasar meydana geldi. Çınarlı Mahallesi ile Atatürk ve Kışla caddelerinde büyk hasar meydana geldi, bir çok bina yıkıldı. Eski binaların yanı sıra 5 yeni bina da çöktü. Enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları sürüyor. 
Erciş’te 80 bina çöktü, ölü sayısı 30’a ulaştı
Van'da meydana gelen deprem Erciş ilçesindeki 80 binayı yıktı. İlk belirlemelere göre, ölü sayısı 30’a ulaşırken, onlarca yaralı çevre il ve ilçelere sevk edildi. 
Van depreminden Bitlis’e 11 yaralı getirildi
Van'daki depremin ardından Erciş ilçesinde yaralanan vatandaşlardan 11’i Bitlis Devlet Hastanesi’ne getirildi.
Ambulans ve özel araçlarla hastaneye ulaştırılan yaralılar, alarm durumunda olan hastane personeli tarafından ameliyata alındı. Bitlis Devlet Hastanesi’nin bütün personeli, muhtemel yaralılar için hastanede hazır bekliyor.
Erciş Devlet Hastanesi'nde 50'nin üzerinde cenaze var
Erciş Devlet Hastanesi'nde 50'nin üzerinde, depremde hayatını kaybeden vatandaşın cenazesi olduğu bildirildi.

Türk Kızılayı'nın yardım malzemeleri bölgeye ulaştı


Van’da meydana gelen 7.2 moment büyüklüğündeki depremin ardından, Türk Kızılayı’nın bölgeye gönderdiği yardım malzemeleri deprem bölgesine ulaşmaya başladı.
    Depremin ardından acil olarak harekete geçen Türk Kızılayı Ankara, Elazığ, Erzurum, Muş, Adana, Diyarbakır, Ağrı ve Manisa bölge afet müdahale ve lojistik merkezlerinden çok sayıda uzman personel ve afet malzemesi bölgeye doğru yola çıktı.
    İlk planda sevk edilen bin 163 çadır, 4 bin 250 battaniye, 100 katalitik soba, bin 40 gıda kolisi ve 500 kumanya bölgeye ulaşmaya başladı. Bölgeye 2 adet mobil fırın gönderen Türk Kızılayı’nın, Van’daki aşevi de afetzedeler için yemek çıkaracak.
    Türk Kızılayı kan merkezlerinden de yaralılar için gerekli kan ürünleri bölgedeki hastanelere ulaştırılıyor. Kızılay, ihtiyaç duyulacak ek malzemenin bölgeye ulaştırılması için bütün hazırlıkları tamamladı

Van Erciş yıkılan binalar çok


Van'da meydana gelen deprem, Erciş'i göçük altında bıraktı. Harabeye dönen ilçede çok sayıda insan göçük altında kaldı.
İsrail’den Türkiye’ye yardım teklifi
Türkiye ile aralarında diplomatik ilişkisi durma noktasına gelen İsrail yönetimi, Van’da meydana gelen depremin ardından Türkiye’ye yardım teklifinde bulundu. İsrail Savunma bakanı Ehud Barak, depremin ardından yaptığı açıklamada İsrail’in Türkiye’ye “gerekli her türlü yardımda bulunma” teklifi yapacaklarını söyledi. Barak’ın Savunma Bakanlığı’nın diplomatik departmanı direktörüne İsrail’in teklifini iletmesi için talimat verdiği kaydedildi.
    Türkiye de ilişkilerin bozuk olduğu dönemde İsrail’in Carmel Dağları’nda çıkan yangın için yangın söndürme uçaklarını göndermişti.
Son Büyük Depremler
17 Ağustos 1999 Kocaeli (7,4),
12 Kasım 1999 Düzce (7,2),
30 Ekim 1983 Erzurum (6,8),
24 Kasım 1976 Van-Çaldıran (7,2),
12-14 Mart 2005 Bingöl (5,7-5,9),
22 Mayıs 1971 Bingöl (6,7),
19 Ağustos 1966 Muş-Varto (6,9),
6 Eylül 1975 Diyarbakır-Lice(6,9),
27 Haziran 1998 Adana-Ceyhan (6,3) 

Van depremi 7.2 Erciş Hapishanesi yıkıldı mahkumlar kaçtı


Van Depremini Muhabirimiz Selda Taboru Erciş'ten bildiriyor. Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabiri Selda Taboru'nun gözlemlerine bilgiye göre, Van’ın Tabanlı köyü merkezli 7.2 şiddetindeki deprem Erciş ilçesini de vurdu. İlçede Vanyolu Caddesi, Zeylan Caddesi ve Beyazıt Mahallesi’nde çok sayıda apartman çökerken, enkazlarda çok sayıda vatandaş kurtarılmayı bekliyor. Deprem esnasında alışveriş için markete gittiklerin belirten Selda Taboru daha sonra sarsıntıyı hissedince kaçtıklarını belirtti. Biz kaçtıktan sonra bina yıkıldı diyen muhabirimiz kendi binamızda da büyük hasar olduğunu belirtti. Erciş'te çok sayıda binada hasar olduğu belirtiliyor.
İlçede Hapishanenin yıkıldığı ve mahkumların kaçtığı bildirildi. Mahkumların kaçmamsı için ateş açıldığı da gelen haberler arasında.

Prof. Pampal: Bölgede daha büyük depremlere yol açabilecek fay hatları var
Gazi Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi eski Müdürü Prof. Dr. Süleyman Pampal, Van'da 7.2 şiddetinde meydana gelen deprem gibi geçmişte de yıkıcı çok sayıda deprem olduğunu belirterek, “Deprem tehlikesi çok yüksek bir yer.” dedi. Çevrede daha büyük depremlere yol açabilecek fay hatlarının bulunduğunu hatırlatan Pampal, teyakkuzda olmak gerektiğini kaydetti.

Gazi Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Eski Müdürü Prof. Dr. Süleyman Pampal, Van’da gerçekleşen depremin sürpriz olmadığını kaydetti. Pampal, “Bölgede tarihsel dönem, yani 1100’den itibaren 1900’lere kadar yaklaşık 10 tane 8 -9 büyüklüğünde deprem var. Sonra 1930’da 7,2 ve 1976’da aynı bölgeye çok yakın Çaldıran depremi 7,2. Arada da 3 -5 yıl arayla 5 -6 büyüklüğünde çok sayıda yıkıcı deprem yaşamış bir bölge burası. Yani deprem tehlikesi çok yüksek olan bir yer.” diye konuştu.

Özellikle bölge şartları düşünüldüğünde hasar ve can kaybının yüksek olabileceğini söyleyen Pampal, “Bir taraftan yapı stoku, bir taraftan insanların deprem bilincinin çok yüksek olmaması. Hızla yapılacak olan şey, bölge insanına bu geceyi geçirmesi için destek olmak. Çok sayıda artçı deprem olacak. Bu depremlerde yıkıcı olabilir. Çünkü 7.2 büyüklüğündeki bir depremin artçıları da 6 -6.5 büyüklüğüne ulaşabilir. bu nedenle insanlar hasarlı yapılara girmemeli." dedi. Bölgede daha büyük depremlere yol açabilecek fay hatlarının da bulunduğunu hatırlatan Pampal, şunları söyledi: “Bu bölge Doğu Anadolu fayı ile Kuzey Anadolu fayının kesiştiği bölgeye çok yakın. Ağrı–Van bölgesi, bu kesişme noktasının yani Erzincan’ın hemen doğusunda. Kuzeydoğu ve Güneybatı istikametine giden farklı bir yapı. Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fayından bağımsız. Dediğimiz gibi bu bölgede son zamanlarda aktif olan iki fay sistemi var. Böyle bir deprem, çevrede yeni yeni aktiviteleri de etkileyebilir. Ama şu anda yaşanan deprem, ana şoktur. Daha büyük deprem normal şartlarda beklenmez. Beklenecek olan 6 -6,5 gibi daha küçük artçılardır. Ama yeni yeni bağımsız depremler de olabilir. Çünkü yakın çevrede, büyük deprem oluşturabilecek çok sayıda aktif fay var. Yakın çevre için söylüyorum, bunlar da bu aktiviteden etkilenebilir. Teyakkuzda olmakta yarar var.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder