29 Ocak 2010 Cuma

DÜNYANIN EN KUZEYİNDE YER ALAN ŞEHİRSibirya’nın Tamir Yarımadası’nın en batı ucunda yer alan Diskon şehri kendisinin dünyanın en kuzeyindeki şehir olduğunu iddia etmektedir. Sovyet döneminde önemli bir kıyı askeri üssü idi. Dikson’daki kara ve deniz kuvvetlerinin belli bir kısmının kentten ayrılmasından sonra kentin nüfusu iyice azalmıştır. Şimdi kentin sakinleri 3000 kişidir.

Günümüzde Diskon kentinde çöpler sokakları kaplamış, binalar terk edilmiş, telefon kulübeleri tahrip edilmiş ve kent adeta ölmekte olan bir şehri anımsatmaktadır. Sinema yok, kilise yok, hastane bir tanedir. ‘’Normal bir insanın böyle bir yerde yaşaması için hiçbir neden yoktur.’’
‘’ Dikson’da kalan insanların çoğu burayı terk edecek güçleri olmadığı için kalmaya devam etmektedirler’’ diyen belediye başkanı kendisinin ve kızının burayı çok sevdiğini, kızının eğitimini burada aldığını ve yaşamaya devam ettiğini ifade etmiştir.


Kısa Kuzey Kutbu yazında Dikson’da iklim çok hoştur: Ilık, çok az yağmurludur ve güneş yılın üç ayında 24 saat boyunca ışıldayıp durur. Tek rahatsızlık bütün Sibirya’yı istila eden arı büyüklüğündeki sivrisineklerdir. Kışınsa sıcaklık -50 derecenin altına düşer ve 2 ay boyunca güneş doğmaz. Hiçbir şey bir ot boyundan fazla büyümez ve iklim yerli kabileler için bile son derece serttir; bunların en yakınındaki yerleşmeler bile 250 km güneyde yer almaktadır. ( The Geographical Magazine)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder