16 Nisan 2011 Cumartesi

Nevada
Nevada eyaletinin ABD içindeki yeri
Nevada, ABD'nin eyâletlerinden birisidir. Nevada çölünün içinde kurulmuş bir eyâlettir. Komşu eyâletler batıda Kaliforniya, kuzeybatıda Oregon, kuzeydoğuda İdaho, doğuda Utah ve güneydoğuda Arizona vardır. Başkent Carson city'dir. En büyük kent Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın kumar merkezlerinden Las Vegas'tır.

Coğrafya ve iklim 

Nevada'nın büyük bölümü Büyük Havzada yer alır. Eyâletteki başlıca akarsu Colorado Irmağıdır. Batı sınırı boyunca uzanan Sierra Nevada Büyük Okyanusdan gelen yağmur bulutlarını Nevada'ya ulaşmasını engellediğinden eyâletin iklimi oldukça kuraktır. Ortalama yıllık yağış miktarı 410 mm'nin altındadır. Ortalama sıcaklık ise temmuzda 30 °C, ocakta -4 °C dolaylarındadır. İklim ve toprak koşulları tarıma fazla elverişli olmamakla beraber, yöredeki vadilerin çoğunda hayvancılık yapılır ve hayvan yemi yetiştirilir.

Demografi 

1950 sonrasında nüfusu hızla artan Nevada gene de ülkenin nüfus yoğunluğu en düşük eyâletlerinden biridir. 2,495,529 (2006) olan Nevada nüfusunun yüzde 85'ini beyazlar, % 8.5'ini siyahlar oluşturur. Amerikan Yerlilerin sayısı yaklaşık 50,000 dir. Eyâlet nüfusnun yarıdan fazlası Las Vegas ile Reno metropoliten alanlarında yaşar.

Ekonomi 

Nevada ekonomisi kumar'a dayalıdır. Her yıl kumar oynamak için yüzbinlerce insan buraya gelir. Kumarhanede harcanan paraların yanı sıra dünyanın en lüks otellerinde kalmak içinde para harcayan insanlar buraya oldukça yüklü miktarda döviz bırakır.Las Vegas ve Reno çevresinde turizm büyük önem taşır. Eyâlet yönetimince denetlenen kumarın merkezi olan bu kentler aynı zamanda büyük toplantı ve eğlence merkezleridir. Meat ve Yahoe göllerinin kıyılarında tatil tesisleri kurulmuştur.
Eyâlet sınırları içinde çıkarılan başlıca madenler altın, gümüş, barit, tungsten ve cıvadır.

Kültür 

Las Vegas ve Reno eyâletin kültür ve sanat merkezleridir. Nevada Üniversitesi'nin bu iki kentte de kampüsleri vardır. Eyâletin madencilik geleneğini yansıtan yerler arasında bugün terk edilmiş bir madencilik kasabası olan Virginia City ve Carson City'deki Darphane binası sayılabilir. Batı'daki madencilik kamplarının en ünlüsü olan Virginia City'nin bir bölümü günümüzde restore edilmiştir. Darphane binası ise bugün Nevada Eyâlet Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder