19 Aralık 2010 Pazar

BARTIN YAYLALARI

Bartın’da, kıyıdan iç kesimlere geçildikçe görülmeye değer doğal güzellikler ilgi çekmektedir. Dağ-Yayla - Av turizmi açısından yörenin cazibe merkezi Uluyayla, Ardıç ve Arıt yaylalarıdır. Arıt (Zoni) yaylası, Küre Dağları Milli Parkı içinde yer almaktadır.
Uluyayla ve Ardıç yaylasında; dağ ve yayla havasını solumak, dağ gezileriyle değişik zevkleri tatmak ve mevsimlere göre her türlü kara avcılığı yapmak olasıdır. Kısaca; doğayla başbaşa yaşamak bir başkadır yaylalarda.
Uluyayla
Uluyayla’ nın denizden yüksek­liği ortalama 1000 M olup, Ovacuma (300 M), Göktepe (1416 M) arasında değişik rakımlarda bulunmaktadır. Bitki örtüsünü, iğne ve yayvan yapraklı ağaçlardan oluşturur. Ormanların arasına sıkışmış ve ahşap evlerin beneklediği yayla düzlüğü (300x3000 M) yeşil bir halıyı anımsatır. Yaylanın hemen ortasından geçen ve batıya doğru akan Ova çayı ve İnönü deresi yaylaya ayrı bir güzellik verir. Uluyayla; ormanı ve yeşili, rengarenk çiçekleri, pınarları, mağaraları ve yaban hayvanlarıyla bir doğa harikasıdır. Yeşilin çeşitli tonları ve daha nice renkler ancak Uluyayla’ da keşfedilir.
Ardıç Yaylası
Ulus ilçesine 30 km. uzaklıkta ve Kumluca beldesi sınırları içindedir. Yaylanın orman alanı takriben 10 hektar olup, bitki örtüsünü; Ardıç ağaçları ile az miktarda Köknar, Kayın, diğer ağaç türleri ve yüzlerce alt flora oluşturur. Ardıç kuşlarının çokluğu ile tanınan yayla, yaban hayatı yönüyle oldukça zengindir. Yerli halka ait yayla evlerinden et ve süt mamulleri temin edilebilir.
Gezen Yaylası
Ardıç bölgesindeki iki yayladan birisi olan Gezen yaylası, Ardıç yaylasına 8 Km uzaklıktadır. Ardıç yaylası ile aynı özelliklere sahip olup, 2 hektar büyüklüğündedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder