17 Aralık 2010 Cuma

Reykjavik Dünyanın En Kuzeyindeki Başkent

Dünyanın en kuzeyinde yer alan başkent İzlanda'nın başkenti Reykjavik. Reykjavik, İzlanda'nın güney batısında Faxaflöî körfezi sahilinde yer alır. Reykjavik sahil alanı, yarım adalar, koylar, boğazlar ve adalar ile karakterize edilir. Buzul çağı süresinde (10.000 yıl öncesine kadar) şehir alanını büyük bir buzul kaplıyordu. Şehrin diğer kısımları deniz suyu ile çevriliydi.Kuzey Atlantik Bölgesi'nin en ucunda olmasına rağmen Reykjavik umulduğu kadar soğuk değildir. Kış ortalama sıcaklığı, Toronto ve New York City'den daha düşük değildir.Kış aylarında ortalama -1 derece civarıdır. Gulf Stream sıcak su akıntısından dolayı, İzlanda kıyı iklimi ılımanlaşır. Rusya'nın Arhangelsk limanı ile aynı enlem üzerinde olmasına rağmen birçok aylar buzla kapanan Arhangelsk'in yanında Reykjavik limanına yılın her ayı gemiler girebilir.
Reykjavik, aynı zamanda yağmurlu bir şehirdir. Yıl içinde 213 günlük yağmurlu ortalaması vardır. İlkbahar biraz daha parça güneşli günlere sahiptir.


Ingolfr Amorson tarafından 870 yılında kurulmuştur. 1940 yılında Almanların Danimarkayı işgaline rağmen Amerikan ve İngiliz birlikleri Reykjavik'e üs kurdular. 1944 yılında İzlanda Cumhuriyeti'nin kurulması ve kente olan göç hareketlerinin hızlanması ile kent büyük bir hızla büyüdü ve dünyanın önemli finans merkezlerinden biri haline geldi.


Reykjavik çok kültürlü bir kenttir ve günümüzde kent nüfusunun yaklaşık %8 lik kısmını yabancı uyruklular oluşturur. Etnik grupların büyük bir kısmını Polonyalı, Filipinli ve Danimarkalılar oluşturmaktadır.


Atlas Okyanusu' nun kuzeyinden başlayan sırta yakın olan kentte kaplıcalar ve volkanik aktiviteler yoğun olarak yaşanır. Kent enerji ihtiyacının önemli bir kısmını jeotermal enerjiden hidroelektrik santrallerinden karşılar.
 Dünyanın En Kuzeyinde Yer Alan Şehir

Dünyanın Yeni Yedi Harikası

Farklı Coğrafya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder