11 Aralık 2010 Cumartesi

Bora Bora Adaları

Bora Bora Adaları


Fransız Polinezyası'nın efsanevi adası Bora Bora Adaları pırıl pırıl bir deniz, sıcak kumlar ve kızgın güneşin altında geçirilen keyifli dakikalarıyla eşsiz bir tatil yeridir. ''Pasifik Kraliçesi' olarak anılan Bora Bora Adaları da Fransız Polinezyası olarak çok fazla bilinmese de Tahiti'nin 150 mil kuzeybatısında ve Güney Pasifik adasının 18 mil uzaklığındadır.

Dünyanın en güzel adaları olarak kabul edilen Tahiti, diğer Pasifik adaları gibi sönmüş veya aktif halde bulunan volkanların oluşturduğu atol ve lagunlardan oluşmuştur. Dünyada siyah incinin bulunduğu tek ada olarak da bilinir. Papette Bora Bora’nın başkenti ve ticaret merkezidir. Havalimanı tepeden bakıldığı zaman turkuaz içine yerleştirilmiş minik bir zümrüt gibi görünmektedir.

Lüks otellerin buluştuğu Bora Bora, Fransız Polinezyası'nda denize uzanan kazık üzerindeki bungalowların ilk uygulandığı yer. Bu yüzden adada düzenlenen turların çoğunda dalış da yer alıyor. Adalar'a gitmek için en iyi zaman mart, nisan ve kasım ayları.

Uçak inerken adaya bakmayı sakın unutmayın. Havadan bakıldığı zaman Bora Bora, turkuaz içine yerleştirilmiş minik bir zümrüt gibi görünür. Dünyanın bu en gözde tatil beldesi, Tahiti'nin 264 kilometre kuzey batısında yer alıyor. Bembeyaz kumsalları ve mercan gölleriyle gerçekten etkileyici bir ada. Temmuz'dan Ağustos'a kadar süren meşhur Heiva Festivali ise ada yaşamına renk katıyor. Güney Polinezya'dan kalkıp gelenlerle şenlenen festival boyunca herkesi şarkı söylerken ve dans ederken görebilirsiniz. Deniz ve güneşe bir gün ara verip bir cip kiralayarak adayı keşfe çıkmanızda tavsiyelerimiz arasında.

Bora Bora tropik bir bölgededir. Buna rağmen muson yağmurları, kasırga veya hortum yoktur. Kasım-Mart arası iklim biraz daha nemli ve yağmurlu, Mayıs Ekim arası daha kuru sezondur. En kuru sezonda bile yağmura hazırlıklı olun, veya en yağmurlu sezonda günlük güneşlik olabilir. Yağmur aniden gelebilir. 15 dakika yağdıktan sonra hava daha sıcak olur.
Havalimanı merkezden teknelerle 20 dakika uzaklıkta. Adanın güneyinde bulunan Coral Garden doğal bir denizaltı parkı olup, pek çok değişik balık ile mercanların birarada bulunduğu yerdir. Lagoon aktiviteleri içinde en popüler olanı köpekbalıkları ile birlikte yüzebileceğiniz Shark Feeding Turu. Tahiti için vize gerekmektedir. Vize Fransız Konsolosluğundan alınmaktadır ve Schengen vizesi belgeleri gerekmektedir. Para birimi Central Pacific Franc’dır.

Bora Bora


Bora Bora


Bora Bora


Bora Bora


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder